Aranżacja balkonu – sprawdź największe zalety!

Ogromną rolę w wystroju balkonu grają dodatki. Wśród wielu typów materiałów oraz kolorów, które możemy wybrać, znajdują się doniczki ceramiczne, szklane bądź metalowe. Donice to nie wszystko zobacz nasze pozostałe pomysły.
Na małe balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, które po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki bądź schowamy do skrzyni. Ciekawym wyjściem są także stoliki montowane na poręczy lub w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają dobrze i nie zajmują wiele miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku niewielkich balkonów warto także wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki lub doniczki z kwiatkami. Funkcję oświetlenia na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch owinięty dookoła barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo mały balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić kreują czarodziejski klimat po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na szerszym zaś można także wykorzystać lampy zewnętrzne stojące albo na stałe umieścić kinkiety. Najbardziej popularnym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez skojarzenie z tarasami z okresów PRL. Dzisiaj wracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Bardzo ważnym aspektem aranżacji tarasu bądź balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od zainteresowania właścicieli. Niektórzy również rezygnują z pewnych odmian, bowiem są niebezpieczne dla zwierząt, a żaden z domowników nie umie oduczyć kota gryzienia roślin doniczkowych.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda i przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, a z montażem bez przeszkód poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość częstej wymiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do następnej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie potrzebuje całkowitej wymiany, a uszkodzone są tylko pojedyncze płytki, warto poddać naprawy jedynie uszkodzone sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel fugę, wówczas za pomocą młotka a także dłuta ostrożnie rozbić płytkę i wyjąć połamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej zachowuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się ładną pogodą przez pełny rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Dlatego szczególnie ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak ciągle będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało lub czerwono, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze rozważyć.