Jak ciekawie urządzić poddasze?

Niewątpliwie najciekawszym sposobem użytkowania poddasza jest urządzenie tam sypialni. Wszechobecne skosy i detale konstrukcyjne wydają się skutecznie blokować możliwość innego wykorzystania.
Na poddaszu równie doskonale można przygotować dodatkowe sypialnie, toaletę, bądź tradycyjny schowek. Do wykonania orientacyjnego kosztorysu obowiązkowe będzie precyzyjne obliczenie kształtów całego wnętrza. Skosy są nierozłącznym elementem większości pomieszczeń urządzanych na poddaszu. Jednak ich zagospodarowanie bywa trudne. To popularne, jednak błędne rozumowanie, szczególnie w przypadku poddasza niewielkiego czy stanowiącego jedno wnętrze. Chcąc spożytkować ustronność a także nastrojowy klimat poddasza, możemy urządzić w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym celu warto zamówić utworzenie regałów na książki przystosowanych do skosów. Dzięki temu znakomicie zagospodarujemy wszystkie zakamarki, a prywatna biblioteka nabierze wyjątkowego charakteru. Aranżując kącik do czytania, zdecydowanie musimy wspominać o odpowiednim oświetleniu, jakie nie będzie niszczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem dużych problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to wyjątkowa przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na niekorzystne działanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda gromadzić się będzie na ściankach oraz suficie w konsekwencji, czego w wnętrzu może pojawić się grzyb. Należy tez pamiętać o drewnianych elementach konstrukcji, jakie wymagają szczególnej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być niedostatecznie oświetlona, część zaś wręcz odwrotnie. Biurko powinno jednak stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie kłopotu ze oświetleniem dziennym. Dodatkowo, w takim systemie, warto też pamiętać konieczności doposażenia okien w żaluzje albo zasłony. Dzięki temu nie będzie kłopotu z gorącym, silnym słońcem wdzierającym się przez okna.

Sypialnia na poddaszu to wielkie szczęście. Należy je mądrze wykorzystać, nie tracąc żadnego metra. Można to osiągnąć np. dzięki pomalowaniu skośnych ścian bezpośrednio nad łóżkiem a także sufitu, na modny kolor. A dzięki temu już zawsze będziecie wstawać jedynie dobrą nogą.
Żeby poddasze mogło zostać poddane aranżacji na poddasze użytkowe należy dokonać zmiany sposobu używania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych fragmentów architektury dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz dodatkami za pomocą pilota czy przycisku naściennego. Urządzając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie zależne jest od ostrości skosów. Większe partie poddasza to wspaniałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z sufitem. Kiedy już wiemy, którą funkcje przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet i wyjątkowo trudnych do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, iż przestrzeń pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dopasujemy do wszystkich kątów, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najprostszych powierzchni do projektowania oraz adaptacji, ale jest kilka zasad i stałych, jakich przestrzeganie bardzo pomoże nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy przygotować wnikliwą analizę stanu technicznego obiektu, oraz potem odpowiedzieć sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ów remont przygotować i czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.