Grzejniki łazienkowe – luksus dla każdego?

Odpowiednio dobrany grzejnik do stylu, funkcji oraz wielkości łazienki nie jedynie uatrakcyjni jej charakter, tylko przede wszystkim umożliwi jej komfortowe, a także stworzy dodatkową przestrzeń na wysuszanie ręczników a także ubranek przez pełen rok.
Przyjmując, iż grzejniki są podobnej wielkości oraz są stworzone z tego samego materiału to grzejnikiem bardziej funkcjonalnym będzie grzejnik płytowy. Kaloryfer taki jedynie dogrzewa powietrze w łazience do temperatury, ponieważ często wentylacja jest tak przygotowana, iż do toalety napływa ciepłe powietrze z innych wnętrz mieszkalnych. Jeśli w łazience są doprowadzone rury centralnego ogrzewania, dobierzmy kaloryfer łazienkowy wodny, a jeszcze lepiej wodno elektryczny, który jest zaopatrzony w grzałkę pozwalającą na podgrzewanie pomieszczenia a także osuszanie ręczników, także poza sezonem grzewczym. Dobierając grzejnik do łazienki należałoby rozważyć, czy zamiast drabinki nie zakupić kaloryfera dekoracyjnego. Grzejniki wodne potrafią być wyposażone w ekran, który prócz kwestii dekoracyjnej, maskuje także podłączenia do centralnego, i także wzmacnia powierzchnię emitującą ciepło. Sprawa ta jednak ulega zmianie w przypadku, kiedy na kratę grzejnika płytowego położymy mokry ręcznik. Typowy grzejnik łazienkowy składa się z dwóch dużych kolektorów (wykonanych albo ze stali albo z aluminium), między jakimi montowane są płaskie lub zaokrąglone rury. Kaloryfer szybko oddaje ciepło i ogrzewa oraz suszy ręczniki, a ogrzewanie podłogowe umożliwia przyjemne ciepło i pomaga podtrzymać określoną temperaturę nawet w większych łazienkach.

W praktyce kaloryfery łazienkowe są bardzo często niedocenianym elementem aranżacyjnym. Instalując grzejnik płytowy bez kłopotu możemy ogrzać naszą toaletę, podczas gdy nasze ręczniki powoli się suszą.
Kaloryfer łazienkowy retro pasuje do większości ubikacji, a jego wyjątkowy szaro – retro styl nada pomieszczeniu oryginalnego nastroju. Możemy zdecydować się na taki rodzaj, jaki będzie funkcjonalny, a zarazem dobrze zaadaptowany stylistycznie do naszej toalety. Taki grzejnik jest niesłychanie potrzebny zwłaszcza jesienią i wiosną, jeżeli jeszcze nie rozpoczęliśmy ogrzewania całego budynku lub zaczynamy powoli rezygnować z uruchamiania pieca, a temp. na zewnątrz ma predyspozycje do wahań. Jeszcze bardziej modne staje się ogrzewanie podłogowe, przy którym grzejnik poza funkcją grzejną jest elementem praktycznym i estetycznym toalety. Decydując się na kaloryfer chromowany powinniśmy mieć wiedzę, iż powłoka chromowa ogranicza wydzielanie ciepła około 25%, w związku z czym należy wyszukać grzejnik o szerszych gabarytach. Większa powierzchnia toalety, usytuowanie jej w narożniku domu (dwie ściany zewnętrzne) albo na poddaszu użytkowym, a także wielkie okno w mieszkaniu wymaga również innego źródła ciepła. Modny oraz praktyczny grzejnik jest w stanie szybko przekazać ciepło, ogrzać i wysuszyć ręczniki, a podłogówka zapewni ciepłą oraz suchą posadzkę i podtrzyma stałą, komfortową temperaturę nawet w wielkiej łazience. Odpowiedni grzejnik winien dawać ciepło, być perełką łazienki i działać bezawaryjnie przez wiele lat. Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami to odpowiednie rozwiązanie grzewcze do toalety. Z kolei grzejnik elektryczny może wytwarzać ciepło w toalecie przez cały rok, ale pechowo eksploatacja takiego grzejnika nie należy do najtańszych.