Inteligentny dom – zobacz porady specjalistów!

Dom powinien być pomieszczeniem unikalnym, zatem warto zainwestować w efektywne rozwiązania. Funkcje jakie niesie za sobą inteligentny dom to przede wszystkim komputeryzacja i mniejsze koszta obsługi całego budynku.
Dzięki funkcji przypisywania włączników do grup modułów oświetlenia, sterowanie światłem w całym budynku jest wiele wygodniejsze. Stawiając na dom z całą automatyką będziesz mógł manipulować żaluzjami, markizami, oświetleniem, bramą garażową, albo wjazdową nie ruszając się z fotela. Zaletą używania inteligentnego systemu jest zdolność dołączenia w dowolnej chwili nowego urządzenia. Dzięki osobistym ustawieniom, taki dom dostosowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas a także pieniądze oraz kontrolować to, co się w nim dzieje podczas naszej nieobecności. Czujemy się, więc dzięki niemu bezpieczniej oraz komfortowo. Budząc się w środku nocy wychodzimy na korytarz. Nasz ruch dostrzega czujka sygnalizacyjna, natomiast system wie, że początek ruchu nastąpił wewnątrz budynku i był poprzedzony odblokowaniem drzwi w sypialni. System wie także, iż z powodu wieczornej pory, w domku jest ciemność i po to by nas nie oszołomić uruchomi światło wyłącznie na 50% mocy. Po wykryciu przez czujkę ruchu w korytarzu na dole, ogrzewanie nadal zostanie w trybie Noc, bo system jest zsynchronizowany z aktualnym harmonogramem dnia i wie, że zegarek jest ustawiony na określoną godzinę. Wracając do sypialni gasimy całe światło jednym przełącznikiem, a system alarmowy po upływie paru minut przechodzi to trybu czuwania. Ciężko odpowiedzieć bezpośrednio na pytanie, ile kosztuje taki lub inny system, ponieważ (nie licząc projektu, jaki zawsze winien kosztować parę tysięcy złotych, choć kwota ta może być zwracana po zakupie instalacji) każdy system ma inne motywy, a zatem i koszty składowe.

Automatyka budynków w Polsce jeszcze niedawno była skierowana do wąskiego gremia osób. Już dzisiaj inteligentne instalacje stają się integralnym elementem naszego mieszkania.
Jeśli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest odpowiedni (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda oraz niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle popularną i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez przeszkód poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie potrzebuje kapitalnej wymiany, a uszkodzone są wyłącznie poszczególne płytki, warto poddać wymianie jedynie trefne sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wówczas za pomocą młotka a także dłuta delikatnie stłuc kafelek i wyciągnąć złamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej zachowuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, jednak wciąż będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało lub purpurowo, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze rozważyć.