Stelaże podtynkowe – sprawdź wady i zalety!

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, do jakiego przekonuje się coraz więcej Polaków. Skąd wynika taka popularność – czytaj dalej a także dowiedz się więcej o stelażach w nowoczesnej łazience!
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wówczas podchodzono do nich z wielkim sceptycyzmem, obawiając się zwłaszcza zawodności instalacji schowanej w ścianie. Dzisiaj rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni wygodne, odpowiednio trwałe, a także – podnoszące estetykę i praktyczność ubikacji. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera modernistycznego wyglądu a także wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, aby móc radować się taką właśnie łazienką, należy najpierw dobrać właściwy stelaż. Awarie instalacji wodnej to potężne wydatki, dyskomfort a także przede wszystkim stres, którego wolelibyśmy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, iż im bardziej specyficzny stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy jednak zauważyć, że w większości przypadków wyższy koszt zakupowy kompensowany jest ostatecznym stylem oraz funkcjonalnością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy jednak, czy stelaż został w sposób właściwy zainstalowany. Potencjalna nieszczelność, jaka zostanie odkryta już po wykonaniu zabudowy, może dostarczyć nam wielu kłopotów. Dobór konkretnej wielkości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji klawisza spłukującego wodę. Przy niskiej zabudowie stelaża klawisz będzie maskowała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to ma swoje słabości a także zalety, co świadczy o konieczności przystosowania go do osobistych preferencji.

Stelaże podtynkowe do WC to nie jedynie ukłon w stronę estetyki, tylko przede wszystkim optymalizacja przestrzeni w toalecie – zyskuje ona na przestronności, wygodzie a także funkcjonalności. Decydując się na stelaż należy natomiast pamiętać, że bardzo kluczowy jest jego poprawny montaż.
Najczęstszym rodzajem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do mis WC. Jednocześnie ich zastosowanie w łazience jest niezwykle atrakcyjne i praktyczne. Umieszczenie podwieszanej miski WC lub bidetu sprawia poczucie większej przestronności wnętrza, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika i przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie higieny zarówno samej ceramiki, jak i posadzki w jej otoczeniu. Wybierając stelaż upewnijmy się, że wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają jednakowo przez co łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Artykuły do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do instalacji w ścianach gipsowo-kartonowych. Wyróżniają się przede wszystkim dużo łatwiejszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, która jest wykonana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można zainstalować również w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej urządzone są w specjalistyczne wsporniki, które umożliwiają montaż. Należałoby zaznaczyć, że możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy również zastosować płyty pokrywające innego gatunku jak np. płyty osb, jakie dzięki wyższej odporności w porównaniu z płytami karton-gips mogą być stosowane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy osiągnąć potrzebne w toalecie półki lub możemy zbudować wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zlokalizować oraz obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w niewielkich toaletach.